wec

MICHELIN, EKSKLUSIV DEKKLEVERANDØR FOR WEC'S HYPERCAR-KLASSE

Michelin har vunnet alle store utholdenhetsløp i verdensklasse - deriblant mesterløpet Le Mans 24 Hours - siden 2012.

FIA World Endurance Championship (FIA WEC) består av to klasser, der den ene er for hyperbiler og den andre for GT3-biler. Michelin har blitt utnevnt til å levere dekk til sportens hybridprototyper, som byr på nesten 700 hestekrefter.

🏁 2025 FIA WEC – Michelin Ready for a Thrilling Season! 🔥 - Michelin Motorsport

MICHELIN PILOT SPORT-dekk er utviklet for å by på den beste langvarige ytelsen for Le Mans Hypercar-prototyper

photo gamme pilot sport cropped

Valg av sammensetninger og deres respektive driftsvinduer

MICHELIN Pilot Sport-serien for FIA WECs Hypercar-prototyper inkluderer 3 typer slick-dekk (myk, medium og hard sammensetning) og et regndekk:

  • Myk gummiblanding: temperaturer under 15 °C eller kjøring om natten.
  • Middels gummiblanding: temperaturer over 15 °C.
  • Hard gummiblanding: temperaturer over 30 °C. 
  • Det finnes også et allsidig WET-dekk til fuktige og svært våte kjøreforhold. 

Dekk til FIA WEC utviklet helt virtuelt

I 2020, før innføringen av Hypercar-klassen, ble Michelin utnevnt av FIA/ACO til å tilby dekk til denne nye kategorien og utviklet en dekkserie til disse nye bilene som for øyeblikket bare eksisterte på papiret! Mens disse spennende nye prototypene ble utviklet virtuelt, ble MICHELIN Pilot Sport-serien utviklet utelukkende ved hjelp av simuleringsteknologi over en periode på bare 10 måneder. Senere fikk de sin første bane tilpasset ekte biler.

Fornybare og resirkulerte materialer

Michelin har lenge ment at utholdenhetsløp generelt og Le Mans spesielt utgjør perfekte  testforhold for nye innovasjoner.  I dag overgår Michelins motorsportprogram målene som er satt i konsernets Everything Sustainable-plan for 2050. MICHELIN Pilot Sport glatte dekk og regndekk som brukes på FIA WEC Hypercar-prototypene, inneholder faktisk allerede mellom 30 og 45 prosent fornybare og resirkulerte materialer.

Til 2026-sesongen har MICHELIN utviklet en ny MICHELIN Pilot Sport-serie som består av tre glatte dekk – Myk, Middels og Hard – og et WET-dekk laget av 50 % fornybare og resirkulerte materialer. Disse nye Vision-designdekkene ble avduket under Le Mans 24 Hours i 2025.

Mer enn 90 seire siden 2012 og etableringen av FIA WEC

Michelin har vunnet mer enn 90 løp i FIA World Endurance Championship med blant annet Toyota, Porsche, Audi, Ferrari og Alpine.
Mer enn 50 ulike førere har vunnet FIA WEC-løp på Michelin-gummi, inkludert tidligere F1-mester Fernando Alonso, «Mister Le Mans» Tom Kristensen, Sébastien Buemi, Kamui Kobayashi, Mark Webber og Allan McNish.
Michelins FIA WEC-liste viser også mer enn 150 LMGTE-seire, med prestisjefylte bilprodusenter som Ferrari, Porsche, Aston Martin, Ford, BMW og Corvette.

dppi 02625008 1555

WEC og Michelin i et tillitsfullt samarbeid!

I 1923 vant Michelin det første Le Mans 24 Hours og har vært uslåelig i det berømte franske løpet siden 1998 – mer enn et kvart århundre. Før denne sesongen hadde Michelin vunnet i alle mesterskapets ulike klasser (LMP1, LMP2, LMGTE Pro, LMGTE Am) med nye generasjoner av prototyper og GT-biler. Det er denne soleklare rekorden i utholdenhetsløp – et resultat av Michelins kontinuerlige fokus på innovasjon – som har overbevist store, prestisjefylte bilprodusenter som Toyota, Ferrari, Porsche, Audi, BMW, Peugeot, Alpine, Lamborghini, Aston Martin og Ford til å stole på det franske selskapet gjennom årene. 

Mot slutten av 2024 ble det kunngjort at Michelin fortsetter som eksklusiv dekkpartner til FIA World Endurance Championships hovedklasse med hyperbiler frem til minst 2029, noe som understreker seriens nåværende vekst og stabilitet.

24 hours of Le Mans

THE 24 HOURS OF LE MANS

Feiring av mer enn 100 års lidenskap for motorsport
b3 car et moto

MICHELIN-DEKK ER DESIGNET FOR Å VINNE

Vi er dekkprodusenten med flest seire i de største FIA- og FIM-verdensmesterskapene de siste 50 årene.
H24 Green GT prototype

#WE RACE FOR CHANGE

Motorsport, en akselerator for innovasjon
Nettleseren din er ikke kompatibel med dette nettstedet.
Du bruker en nettleser som ikke er kompatibel med dette nettstedet. Det kan hende at noen av funksjonene ikke virker som de skal. Merkelige ting kan skje mens du surfer her inne. Du kan oppgradere nettleseren din, eller bruke én av nettleserne under, for å få fullt utbytte av nettsidene.