wec

MICHELIN, EKSKLUSIV DEKKLEVERANDØR FOR WEC'S HYPERCAR-KLASSE

Siden 2012 har Michelin vunnet hver eneste runde av verdens mest prestisjefylte serie innen langdistanse racing, inkludert høydepunktet, Le Mans 24-timers løpet.

What an amazing 2023 FIA WEC season - Michelin Motorsport

FIA World Endurance Championship (FIA WEC) har to klasser, en for Hypercars og en annen for GT3-biler. Michelin er utnevnt til å levere dekk til sportens fremste hybridprototyper som leverer nesten 700 hestekrefter.

MICHELIN PILOT SPORT-dekk er designet for å levere optimal ytelse over lang tid for Le Mans Hypercar-prototyper.

photo gamme pilot sport cropped

Valg av sammensetninger og deres respektive driftsvinduer

MICHELIN Pilot Sport-serien for FIA WECs Hypercar-prototyper inkluderer 3 typer slick-dekk (myk, medium og hard sammensetning) og et regndekk:

  • Myk sammensetning: banetemperaturer fra 0°C til 15°C, tørre eller lett fuktige forhold.
  • Medium sammensetning: banetemperaturer fra 15°C til 25°C, tørre forhold.
  • Hard sammensetning: banetemperaturer over 25°C, tørre forhold, abrasiv overflate.
  • Våt: våte eller tørkende forhold.

Dekk for FIA WEC designet helt virtuelt

I 2020, før introduksjonen av Hypercar-klassen, designet Michelin en rekke dekk for de kommende bilene som for øyeblikket bare eksisterte på papir! Mens de nye prototypene ble utviklet virtuelt, ble MICHELIN Pilot Sport-serien også konseptualisert, utelukkende ved hjelp av simulerings-teknologi, over en periode på bare 10 måneder. Det var først senere at de fikk sine første runder på banen montert på faktiske biler.

Recycled and renewable materials

Michelin har lenge sett på langdistanse racing generelt og Le Mans som ideelle laboratorier for sine påfølgende innovasjoner. I dag ligger Michelins motorsportprogram foran målene som er satt i konsernets plan "Everything Sustainable" for 2050. De MICHELIN Pilot Sport slick- og regndekkene som brukes av FIA WEC Hypercar-prototyper inneholder allerede mellom 30 og 45 prosent fornybare og resirkulerte materialer.

Mer enn 70 seire siden 2012 og opprettelsen av FIA W

Michelin har vunnet mer enn 80 runder av FIA World Endurance Championship, med team som Toyota, Porsche, Audi, Ferrari, Alpine, og flere. Over 40 ulike førere har vunnet FIA WEC-løp på Michelin-dekk, inkludert tidligere F1-mester Fernando Alonso, 'Mister Le Mans' Tom Kristensen, Sébastien Buemi, Kamui Kobayashi, Mark Webber og Allan McNish.

Michelin sin FIA WEC-rekord inkluderer også mer enn 150 seire i LMGTE-klassen, med prestisjefylte bilprodusenter som Ferrari, Porsche, Aston Martin, Ford, BMW og Corvette.

visuel podium 2023

I 2023, hundreårsjubileet for konkurransen, var det seieren til Ferrari 499P #51, med Guidi, Giovinazzi og Calado som vant.

WEC og Michelin: et tillitsfullt partnerskap!

I 1923 vant Michelin den første Le Mans 24-timers løpet og har vært ubeseiret i det berømte franske løpet siden 1998 – mer enn et kvart århundre. Før den nåværende sesongen opplevde Michelin suksess i alle mesterskapets forskjellige klasser (LMP1, LMP2, LMGTE Pro, LMGTE Am) med påfølgende generasjoner av prototyper og GT-biler. Det er denne påviste rekorden i toppklassens langdistanse racing – som følge av Michelins vedvarende forpliktelse til innovasjon – som har overbevist store, prestisjefylte bilprodusenter som Toyota, Ferrari, Porsche, Audi, BMW, Alpine, Lamborghini, Aston Martin og Ford om å plassere sin tillit til det franske selskapet gjennom årene. I mellomtiden, de siste fem sesongene av sportens LMGTE-kategori – som tillot åpen konkurranse mellom dekkfirmaer – så alle deltakende bilmerker velge Michelin-dekk. Det kom derfor ikke som noen overraskelse da Automobile Club de l'Ouest (ACO) og Fédération Internationale de l'Automobile (FIA) utnevnte Michelin som eksklusiv leverandør til WECs Hypercar-team fra 2021.

24 hours of Le Mans

THE 24 HOURS OF LE MANS

Feiring av mer enn 100 års lidenskap for motorsport
b3 car et moto

MICHELIN-DEKK ER DESIGNET FOR Å VINNE

Vi er dekkprodusenten med flest seire i de største FIA- og FIM-verdensmesterskapene de siste 50 årene.
H24 Green GT prototype

#WE RACE FOR CHANGE

Motorsport, en akselerator for innovasjon
Nettleseren din er ikke kompatibel med dette nettstedet.
Du bruker en nettleser som ikke er kompatibel med dette nettstedet. Det kan hende at noen av funksjonene ikke virker som de skal. Merkelige ting kan skje mens du surfer her inne. Du kan oppgradere nettleseren din, eller bruke én av nettleserne under, for å få fullt utbytte av nettsidene.